We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. En savoir plus. Plus d'info et modification des paramètres Accepter
RéSULTATS DE FOOT | Allemagne
Bundesliga »
Dim 19 Nov
18:00
Werder Bremen
18:00
Hannover 96
Dim 19 Nov
15:30
Schalke 04
15:30
Hamburger SV
2. Liga »
Regionalliga Groupe 2 »
Regionalliga Groupe 3 »
Dim 19 Nov
14:00
Bonner SC
14:00
Wuppertaler SV
Regionalliga Groupe 4 »
Regionalliga Groupe 5 »
Oberliga Groupe 1 »
Dim 19 Nov
11:00
Geestemünde
11:00
Hastedt
Dim 19 Nov
14:30
Schwachhausen
14:30
VfL Bremen
Dim 19 Nov
14:00
Grolland
14:00
Brinkumer SV
Dim 19 Nov
14:00
Leher TS
14:00
Habenhauser FV
Oberliga Groupe 2 »
Dim 19 Nov
15:00
Neu-Isenburg
15:00
Lehnerz
Oberliga Groupe 3 »
Oberliga Groupe 4 »
Dim 19 Nov
14:00
1860 München II
14:00
Landsberg
Oberliga Groupe 5 »
Oberliga Groupe 6 »
Dim 19 Nov
14:00
Arminia Hannover
14:00
Delmenhorst
Dim 19 Nov
14:00
Gifhorn
14:00
Eintracht Northeim
Dim 19 Nov
14:00
Lupo-Martini
14:00
TuS Bersenbrück
Dim 19 Nov
14:00
Spelle-Venhaus
14:00
Vorsfelde
Dim 19 Nov
14:00
SVG Göttingen
14:00
Celle
Dim 19 Nov
14:00
TB Uphusen
14:00
Wunstorf
Dim 19 Nov
14:00
VfL Oldenburg
14:00
Sulingen
Oberliga Groupe 7 »
Oberliga Groupe 9 »
Dim 19 Nov
14:00
Eichede
14:00
SV Frisia 03
Dim 19 Nov
14:00 Reporté
Todesfelde
14:00
Dornbreite Lübeck
Dim 19 Nov
14:00
TSV Lägerdorf
14:00
Heider SV
Oberliga Groupe 10 »
Dim 19 Nov
14:30
Rot Weiss Ahlen
14:30
Ennepetal
Dim 19 Nov
14:30
Arminia Bielefeld
14:30
Hammer SpVg
Dim 19 Nov
14:45
Brünninghausen
14:45
Paderborn 07 II
Dim 19 Nov
14:30
Gutersloh
14:30
Lippstadt 08
Dim 19 Nov
14:30 Reporté
Kaan-Marienborn
14:30
SC Hassel
Dim 19 Nov
14:30
Siegen
14:30
Sprockhövel
Dim 19 Nov
14:30
TuS Haltern
14:30
Eintracht Rheine
Dim 19 Nov
14:30 Reporté
Westfalia Herne
14:30
Marl Hüls
Oberliga Groupe 11 »
Dim 19 Nov
14:30
Gonsenheim
14:30
Diefflen
Oberliga Groupe 12 »
Dim 19 Nov
14:30
FC Bocholt
14:30
Cronenberger
Dim 19 Nov
14:30
1.FC Monheim
14:30
Jahn Hiesfeld
Dim 19 Nov
15:30
Düsseldorfer
15:30
Schwarz-Weiss Essen
Dim 19 Nov
14:30
Schonnebeck
14:30
Homberg
Dim 19 Nov
14:30
Speldorf
14:30
SF Baumberg
Dim 19 Nov
14:30
Straelen 1919
14:30
Düsseldorf-West
Dim 19 Nov
15:00
Turu 1880 Dusseld.
15:00
Germania Ratingen
Dim 19 Nov
14:30
TSG Vohwinkel 80
14:30
Krefeld-Fischeln
Dim 19 Nov
15:30
Hilden
15:30
Velbert
Oberliga Groupe 13 »
Oberliga Groupe 14 »
Dim 19 Nov
14:30
Bergisch Gladbach
14:30
Hilal Maroc Bergheim
Dim 19 Nov
16:00
SV Breinig
16:00
FC BW Friesdorf
Dim 19 Nov
14:30
Euskirchener TSC
14:30
SSV Merten
Dim 19 Nov
14:30
Viktoria
14:30
Hürth
Dim 19 Nov
14:30
Borussia
14:30
Siegburger SV 04
Dim 19 Nov
14:45
Pesch
14:45
VfL Vichttal
Dim 19 Nov
15:30
Alfter
15:30
Herkenrath
Dim 19 Nov
14:30
Hennef 05
14:30
Wesseling-Urfeld
Bundesliga
Ven 17 Nov
Stuttgart
2-1
B. Dortmund
Sam 18 Nov
Bayern München
3-0
FC Augsburg
Hoffenheim
1-1
Eintracht
B. Leverkusen
2-2
RB Leipzig
Mainz 05
1-0
Köln
Wolfsburg
3-1
SC Freiburg
Hertha BSC
2-4
Borussia
Dim 19 Nov
Schalke 04
15:30
Hamburger SV
Werder Bremen
18:00
Hannover 96
Equipe / Points
1 Bayern München BYM 29
2 RB Leipzig RBL 23
3 Borussia Monchengladbach MON 21
4 B. Dortmund BVB 20
5 Hoffenheim HOF 20
6 Schalke 04 S04 20
7 Eintracht Frankfurt EIN 19
8 Hannover 96 HAN 18
9 B. Leverkusen LEV 17
 
10 FC Augsburg AUG 16
11 Stuttgart STU 16
12 Mainz 05 M05 15
13 Wolfsburg WOL 14
14 Hertha BSC HER 14
15 Hamburger SV HSV 10
16 SC Freiburg SCF 8
17 Werder Bremen BRE 5
18 Köln COL 2
2. Liga
Ven 17 Nov
Darmstadt 98
1-2
Sandhausen
Arminia Bielefeld
2-2
Braunschweig
Sam 18 Nov
Heidenheim
4-3
Union Berlin
Bochum
1-1
Greuther Fürth
Nürnberg
2-2
Holstein Kiel
Dim 19 Nov
Ingolstadt 04
13:30
Fortuna
FC St. Pauli
13:30
Jahn Regensburg
MSV Duisburg
13:30
Erzgebirge Aue
Lun 20 Nov
Dynamo Dresden
20:30
Kaiserslautern
Equipe / Points
1 Holstein Kiel HOL 30
2 Fortuna Düsseldorf F95 30
3 1. FC Union Berlin UNB 25
4 Nürnberg FCN 23
5 Sandhausen SVS 21
6 Ingolstadt 04 ING 20
7 Arminia Bielefeld ARB 19
8 FC St. Pauli STP 19
9 Braunschweig EBT 18
 
10 Erzgebirge Aue ERZ 18
11 Darmstadt 98 DAR 17
12 MSV Duisburg MSV 16
13 Bochum BOC 16
14 Jahn Regensburg SSV 15
15 Heidenheim HEI 15
16 Dynamo Dresden SGD 14
17 Greuther Fürth SGF 11
18 Kaiserslautern KAI 7
Groupe 2
Ven 17 Nov
St. Pauli II
2-3
Eintracht
Sam 18 Nov
Hamburger SV II
1-1
Weiche Flensburg
Hannover 96 II
0-0
Altona 93
Germania Egestorf
0-2
Wolfsburg II
Jeddeloh
14:00
Lübeck
Eutin 08
1-1
Eintracht
Dim 19 Nov
Havelse
14:00
Schwarz-Weiss
Drochtersen Assel
15:00
Borussia
Dim 21 Jan
LSK Hansa
-
VfB Oldenburg
Equipe / Points
1 Hamburger SV II HAM 40
2 Weiche Flensburg WEI 34
3 Wolfsburg II WOL 31
4 Lübeck LUB 28
5 Germania Egestorf GER 27
6 Eintracht Norderstedt EIN 27
7 St. Pauli II STP 25
8 Jeddeloh JED 25
9 Eintracht Braunschweig II EIB 25
 
10 Drochtersen / Assel DRO 22
11 Hannover 96 II HAN 20
12 LSK Hansa LSK 14
13 VfB Oldenburg VFB 13
14 Havelse HAV 13
15 BSV Schwarz-Weiss rehden BSV 13
16 Eutin 08 EUT 12
17 Borussia Hildesheim BOR 10
18 Altona 93 ALT 10
Groupe 3
Ven 17 Nov
Rödinghausen
0-2
Wiedenbrück
RW Essen
0-1
Borussia Dortmund
Sam 18 Nov
Köln II
1-0
KFC Uerdingen 05
Wegberg-Beeck
0-3
Fortuna
Wattenscheid 09
3-0
Erndtebrück
Westfalia Rhynern
0-1
Rot-Weiß
Borussia
1-2
Alemannia Aachen
Verl
1-1
Viktoria Köln
Dim 19 Nov
Bonner SC
14:00
Wuppertaler SV
Equipe / Points
1 Viktoria Köln VIK 36
2 KFC Uerdingen 05 KFC 36
3 Rot-Weiß Oberhausen ROT 29
4 Wiedenbrück WIE 28
5 Borussia Dortmund II BOR 28
6 Rödinghausen ROD 27
7 Wuppertaler SV WUP 26
8 Alemannia Aachen AAA 24
9 Verl VER 24
 
10 Fortuna Düsseldorf II FOR 24
11 Wattenscheid 09 WAT 23
12 RW Essen ROT 23
13 Borussia Mönchengladbach II BOR 23
14 Bonner SC BSC 17
15 Wegberg-Beeck WEG 17
16 Köln II DIE 15
17 Erndtebrück ERN 14
18 Westfalia Rhynern WER 6
Groupe 5
Ven 17 Nov
FSV Frankfurt
1-1
Mainz 05 II
Astoria Walldorf
0-1
Freiburg II
Sam 18 Nov
Waldhof Mannheim
1-0
Hessen Kassel
Saarbrücken
2-1
Ulm
Eintracht
0-9
Elversberg
Stuttgart II
0-1
TSV Steinbach
Wormatia Worms
1-0
Stuttgarter
Dim 19 Nov
Kickers Offenbach
14:00
Hoffenheim II
TuS Koblenz
14:00
Rochling
Equipe / Points
1 Saarbrücken SAA 46
2 Kickers Offenbach FC OFC 38
3 Waldhof Mannheim WAL 37
4 Elversberg ELV 35
5 Mainz 05 II MAI 35
6 Freiburg II FRE 34
7 Hoffenheim II HOF 30
8 TSV Steinbach STE 28
9 Eintracht Stadtallendorf EIN 26
10 Astoria Walldorf AST 23
 
11 Stuttgart II STU 23
12 Ulm ULM 21
13 Wormatia Worms WWO 20
14 Hessen Kassel HES 19
15 FSV Frankfurt FSV 18
16 Stuttgarter Kickers SVS 17
17 Rochling Volklingen RVO 15
18 TuS Koblenz TUS 13
19 Schott Mainz SMA 12
Groupe 1
Ven 17 Nov
Oberneuland
1-0
Werder Bremen III
Sam 18 Nov
Bremer SV
9-0
OSC Bremerhaven
Aumund-Vegesack
3-2
BTS Neustadt
Blumenthaler SV
3-2
Vatan Sport
Dim 19 Nov
Geestemünde
11:00
Hastedt
Grolland
14:00
Brinkumer SV
Leher TS
14:00
Habenhauser FV
Schwachhausen
14:30
VfL Bremen
Equipe / Points
1 Bremer SV BRE 41
2 Oberneuland OBE 36
3 Blumenthaler SV BLU 35
4 Hastedt HAS 32
5 Brinkumer SV BRI 28
6 Schwachhausen SCH 25
7 Werder Bremen III WER 24
8 SG Aumund-Vegesack SGA 24
 
9 Leher TS LEH 21
10 OSC Bremerhaven OSC 16
11 Habenhauser FV HAB 15
12 VfL Bremen VFL 13
13 Geestemünde GEE 10
14 Grolland GRO 10
15 Vatan Sport VAT 9
16 BTS Neustadt BTN 9

Follow BeSoccer on Facebook